Prace magisterskie, a polski rynek pracy

Prace magisterskie sprawiają studentom wiele problemów. W tym artykule przedstawimy najbardziej poszukiwane na polskim rynku profesje.   Warto wiedzieć, czy rzeczy, których się uczymy, mają zastosowanie na polskim rynku pracy. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli podejmować lepsze decyzje dotyczące swojej kariery i edukacji. Niezależnie czy to Gdańsk, czy też inne miasto.

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami są obecnie pracownicy sprzedaży. Określa się ich w różny sposób. Handlowcy, przedstawiciele handlowi, sprzedawcy, doradcy klienta, doradcy finansowi… Tych określeń jest multum.

Praca w charakterze sprzedawcy nie wymaga z reguły formalnego wykształcenia. Wymaga za to umiejętności miękkich takich jak umiejętności argumentacji oraz dobrej prezentacji osobistej.

Na drugim miejscu jest programista. Obecnie szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 40 000 programistów różnych języków programowania. Obecnie zapotrzebowanie istnieje na programistów różnego języka. Programista Java, C++, PHP – w informatyce jest naprawdę dużo specjalności. Informatyka wciąż się rozwija i w jej obrębie powstają wciąż nowe specjalności.

Na trzecim miejscu są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. W tej grupie znajdują się rozmaici murarze, spawacze, kucharze, kierowcy itd. Obecnie dobry fach znaczy o wiele więcej niż byle jakie studia.

Widać na podstawie poniższej analizy, że osoby, które chcą bazować na umiejętnościach miękkich, powinny pomyśleć o pracy w sprzedaży. Osoby, które preferują twarde kompetencje, również mają całe spektrum ciekawych opcji.

Najlepiej wciąż dbać o własną edukację. Nie powinna być ona jednakże oderwana od wymogów rynku pracy. Z racji tego, że żyjemy w epoce cyfryzacji, z pewnością informatyczne umiejętności będą zyskiwały na znaczeniu.

Nie należy zapominać, że najważniejsze są praktyczne zdolności, jakie mamy. Im więcej ich posiadamy, tym lepiej. Te praktyczne umiejętności najlepiej zdobywać w konkretnej pracy. Obecnie dyplom ma drugorzędne znaczenie, w stosunku do umiejętności.

Prace magisterskie – jakie najlepiej pisać?

Prace magisterskie powinny być powiązane z konkretną działalnością biznesową. Wówczas mogą one mieć wartość dla naszych potencjalnych pracodawców. Praca czysto teoretyczna może pomóc nam zaliczyć studia. I nic poza tym.

Konkretna, praktyczna praca magisterska może być dla nas wstępem do ciekawej kariery. Tyczy się to zarówno takiego miasta, jak Gdańsk, jak i innych lokalizacji. Tworzenie licencjatu to zawsze krew pot i łzy, ale jest to cena sukcesu.

Dodaj komentarz